Lista aktualności Lista aktualności

Rusza akcja przeciwpożarowa

Olsztyńscy leśnicy zaczynają akcję przeciwpożarową. W tym roku na ochronę lasów przed ogniem wydamy prawie 6 mln zł. Wspólnie ze strażakami, jak każdej wiosny, apelujemy też: - Nie wypalajcie traw!

Początek wiosny to czas, kiedy leśnicy uruchamiają, trwającą do jesieni akcję przeciwpożarową. Rozpocznie się ona już 29 marca i pochłonie prawie 6 mln zł. Dużo, ale straty spowodowane przez rozległe pożary lasu są jednak znacznie wyższe. Nad bezpieczeństwem pożarowym lasów położonych na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie będą czuwać trzy samoloty – dwa gaśnicze Dromadery i patrolowa Cessna. Od tego roku samoloty będą stacjonować na lotnisku w Szymanach koło Szczytna. Las będzie też codziennie obserwowany ze specjalnych wież – tzw. dostrzegalni. Na terenie RDLP w Olsztynie mamy ich 40, co pozwala praktycznie na obserwowanie całych naszych zasobów leśnych. Początek akcji przeciwpożarowej oznacza także konieczność uruchomienia punktów prognostycznych, w których dwa razy dziennie (o godz. 9 i 13) zbierane są informacje dotyczące m.in. wilgotności ściółki leśnej. Przypomnijmy, jeśli wilgotność ściółki mierzona o godz. 9 przez pięć dni z rzędu wynosi mniej niż 10 procent, wprowadzany jest zakaz wstępu do lasu.

Jak wynika ze statystyk 9 na 10 pożarów lasów wywołują ludzie. Wiosną do pożarów lasu dochodzi często w wyniku wypalania traw. Dlatego leśnicy i strażacy wspólnie apelują: - Nie wypalajcie traw.

  • W 2015 roku powstało 82 802 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło  45% wszystkich pożarów w Polsce (184 819). Prawie co drugi pożar, do którego doszło w naszym kraju w 2015 roku to pożar trawy.
  • Najwięcej pożarów traw odnotowano w marcu i kwietniu, łącznie 42 365, co stanowiło 51% wszystkich pożarów traw w 2015 roku
  • Średni czas trwania akcji gaśniczej pożaru trawy wynosił 67 minut.
  • Średnio co 6 minut strażacy wyjeżdżali do akcji gaśniczych związanych z pożarami traw.