Lista aktualności Lista aktualności

W Spychowie po raz 14 zabrzmiały rogi

10-11 sierpnia w Spychowie odbył się XIV Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego

Jest to święto sygnalistów myśliwskich, którzy przyjeżdżają z całego kraju, by przez te dwa dni oddać się muzyce i sygnałom myśliwskim, będącym trwałym elementem kultury i tradycji łowieckiej. W tym roku w Spychowie wystartowało 61 solistów oraz 20 zespołów.

W piątek 10 sierpnia odbywały się przesłuchania solistów w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Spychowo, natomiast drugiego dnia w amfiteatrze nad Jeziorem Spychowskim były przesłuchania zespołów oraz pozostałe atrakcje. Otwarcia wydarzenia dokonali organizatorzy konkursu: Mariusz Orzechowski - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Krzysztof Krasula - Nadleśniczy Nadleśnictwa Spychowo oraz Marek Michniewicz - Prezes Spychowskiego Bractwa Strzeleckiego.

To wydarzenie jest skierowane nie tylko dla miłośników tradycyjnej muzyki myśliwskiej. Podczas sobotniego popołudnia otwarto w ośrodku edukacyjnym wystawę obrazów powstałych podczas pleneru malarskiego, organizowanego przez Nadleśnictwo Spychowo, w tym roku pod hasłem „Las-Ludzie-Niepodległość”. Nie zabrakło również widowiskowych regat dłubanek na Jeziorze Spychowskim, które corocznie powstają w Nadleśnictwie Spychowo, w ramach warsztatów ekologiczno-kulturalnych pn. „Święto Mazurskiej Dłubanki”. Również na scenie amfiteatru można było wylicytować obrazy, namalowane przez artystów z różnych części kraju. Środki z licytacji wspomogą rozbudowę muzeum Marii Rodziewiczówny w Ściborkach.

Na scenie odbył się również koncert „Niepodległa łączy” w wykonaniu podopiecznych Fundacji Kreolia - Kraina Kreatywności, dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla dzieci i nie tylko, nadleśnictwa z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie” (Strzałowo, Spychowo, Maskulińskie i Pisz) przygotowały stoisko edukacyjne, na którym można było również skosztować wyrobów z dziczyzny w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Zdrowa żywność z Polskich Lasów”. Obok swoje stoisko edukacyjne przygotowała grupa ratownicza Autrimpus ze Szczytna. A zaraz po ogłoszeniu wyników konkursu i wręczeniu nagród, odbył się widowiskowy koncert galowy na 100 rogów.

Wyniki konkursu dostępne są na stronie www.muzyka.mysliwska.pl