Lista aktualności Lista aktualności

Wakacyjne zaloty kózek

Lipiec to dobry czas na obserwację zalotów dzisiejszych dwóch bohaterów z rodziny kózkowatych (Cerambycidae) - żerdzianki sosnówki (Monochamus galloprovincialis) i zmorsznika czerwonego (Stictoleptura rubra).

Tegoroczny lipiec, jak do tej pory nie rozpieszczał nas wakacyjną aurą. Piękny pogodowo czerwiec, a później lipcowe ochłodzenie z pewnością wpłynęło nie tylko na nasz nastrój, ale i na rozwój oraz zachowanie owadów. Nastał jednak teraz okres, w którym oba wspomniane gatunki odbywają rójkę. Jeżeli tylko niebo się rozpogodzi, a słońce ogrzeje swymi promieniami leśne ostępy, to z pewnością będziemy mieli okazję do zaobserwowania tych pięknych kózek.

Obydwa gatunki występują na terenie niemalże całego naszego kraju, ich rozwój związany jest z drzewami iglastymi (głównie z sosną). Żerdzianka sosnówka jest groźnym szkodnikiem wtórnym, który wyrządza szkody w surowcu drzewnym. Spotkać ją możemy m.in. na świeżo pozyskanym drewnie sosnowym. Z kolei zmorsznik czerwony rozwija się głównie w martwym drewnie sosnowym i świerkowym, dzięki czemu przyspiesza rozkładanie się pniaków i leżaniny. Tę kózkę spotkamy teraz głównie na kwiatostanach roślin baldaszkowatych i krwawników.