Lista aktualności Lista aktualności

Warsztaty „Smaczne z lasu”

W sobotę 11 września 2021 r. w Kwitajnach koło Pasłęka odbyły się zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Nadleśnictwo Młynary Warsztaty kulinarne – Smaczne z lasu.

Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego regionu.
Na uczestników warsztatów czekało wiele atrakcji. Głównym punktem spotkania był pokaz kulinarny w wykonaniu Jakuba Wolskiego, uczestnika VI edycji programu Hell’s kitchen i szefa kuchni w restauracji Nova w Pasłęku, który publicznie przyrządzał i serwował dania z dziczyzny pochodzącej z Nadleśnictwa Młynary. Między innymi wydano 500 porcji gulaszu z jelenia, przyrządzano na scenie i serwowano: tatar z sarny, suszony comber z sarny. Rozdawano ulotki promujące prowadzoną przez RDLP w Olsztynie sprzedaż bezpośrednią dziczyzny oraz  przepisy na dania z dziczyzny.  Na stoisku Lasów Państwowych dominowały produkty marki Dobre z Lasu. Nie zabrakło dla nikogo degustacyjnej porcji wyrobów wędliniarskich tej uznanej marki. Spotkanie uświetnił występ sygnalistów z zespołu Forest Brass, którzy przedstawili historię i znaczenie sygnalistyki, zagrali sygnały łowieckie oraz wszystkich doskonale znane przeboje. Pan Robert Kujawiak Dyrektor Zakładu Produkcyjno-Usługowo Handlowego LP w Olsztynie opowiedział zebranym o Punkcie Sprzedaży Bezpośredniej i o walorach dziczyzny.  Wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz sokolniczy w wykonaniu Pana Łukasza Glicy Leśniczego z Nadleśnictwa Stare Jabłonki, który opowiedział o sokolnictwie i zaprezentował licznie zgromadzonej publice trzy przepiękne ptaki: harrisa, raroga oraz puchacza europejskiego. Spektakularny pokaz drwali w wykonaniu Pana Adam Dobreńko Podleśniczego z Nadleśnictwa Młynary, Adam Wawrzak Podleśniczego z Nadleśnictwa Zaporowo i Piotra Oman podleśniczego z Nadleśnictwa Dobrocin cieszył się również dużym uznaniem licznie zgromadzonych uczestników wydarzenia. Oprócz niezwykłych występów przybyli goście mieli okazję porozmawiać z leśnikami przy stoiskach edukacyjnych z Nadleśnictw Dobrocin, Młynary, Orneta i Zaporowo, posłuchać o pszczelarstwie i bartnictwie od Antoniego Czyża z Nadleśnictwa Zaporowo i Pana Mirosława Malacińskiego miejscowego pszczelarza, Na innych stoiskach można było zakupić wyroby z drewna i posłuchać o pracy rzemieślniczej z drewnem oraz zakupić naturalne wyroby zielarskie. Wielką atrakcją i ozdobą wydarzenia była oferta stoisk oferujących regionalne potrawy i słodkości przygotowane przez nieocenione Panie ze Stowarzyszenia Kwitajny z Historia w Przyszłość, Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Aniołowo oraz Koła Gospodyń Wiejskich ze Strużyny,

Na wydarzenie przybyło wielu mieszkańców Naszego regionu oraz gości. Nie zabrakło przedstawicieli władz rządowych, reprezentowanych w osobie Pana Artura Chojeckiego Wojewody Warmińsko Mazurskiego, władz samorządowych: Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego reprezentował Pan Jan Bobek Radny Sejmiku Wojewódzkiego, lokalny samorząd reprezentował Pan dr Wiesław Śniecikowski Burmistrz Miasta i Gminy Pasłęk, Służby mundurowe reprezentowali Panowie: gen. Tomasz Komoszyński Komendant Wojewódzki PSP w Olsztynie, Łukasz Kochan Komendant Miejski PSP w Elblągu, płk Adam Poćwiardowski z-ca Dyrektora Okręgowej Służby Więziennej w Gdańsku, obecne było liczne grono leśników na czele z  Panem Michałem Gzowskim Dyrektorem Gabinetu Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych reprezentującego Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Adamem Roczniakiem Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Nie zabrakło również myśliwych.         

W trakcie wydarzenia Michał Gzowski Dyrektor Gabinetu Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych odznaczony został medalem im. Danuty Siedzikówny ,,Inki’. Medal wręczył mu płk Adam Poćwiardowski z-ca Dyrektora Okręgowej Służby Więziennej w Gdańsku. Burmistrz Pasłęka wraz z Sołtys Kwitajn Małgorzatą Stanisławską uhonorowali Artura Chojeckiego Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego, Adama Roczniaka Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Adama Kędziorę Nadleśniczego Nadleśnictwa Młynary pamiątkowymi medalami 30 - lecia samorządu pasłęckiego.

Warsztaty były również wspaniałą okazją do integracji naszej społeczności.