Lista aktualności Lista aktualności

WYRÓŻNIENIE DLA MRĄGOWSKICH LEŚNIKÓW

Dożynki to czas podziękowań za zebrane plony, ale i nie tylko…… W niedziele 6 września w Świętej Lipce odbyły się parafialne dożynki, na których o. Aleksander Jacyniak SJ, Superior z Sanktuarium Maryjnego złożył podziękowania mrągowskim leśnikom za wieloletnią współpracę.

Trasą z Reszla do Świętej Lipki przebiega historyczny trakt pielgrzymkowy. W latach 1733-1735, po obu stronach wzniesiono piętnaście barokowych kapliczek różańcowych, które zostały postawione z myślą o licznych pielgrzymach , ale były również swoistym łącznikiem katolickiej Warmii z protestanckimi Mazurami. Piętnasta kapliczka znajduje się na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Mrągowo i w 2016 r. została odrestaurowana dzięki staraniom leśników. Dwa lata później dokonano renowacji Kolumny Maryjnej z 1750 roku, stojącej na historycznej granicy Warmii i Mazur.

Zawiłe losy Świętej Lipki oraz okolic stały się inspiracją dla leśników z Nadleśnictwa Mrągowo do stworzenia ścieżki edukacyjnej. Zwiedzający mogą spróbować odkryć, gdzie przebiegała niegdyś granica Warmii. Zaś dla miłośników przyrody przygotowane zostały tablice informacyjne o tematyce leśnej.

Wręczając wyróżnienie, Proboszcz Świętolipskiej Parafii podkreślił uroczyste sadzenie drzewek lipy drobnolistnej ( Tilia cordata), które odbyło się w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Sadzonki wyhodowano w szkółce leśnej nadleśnictwa, z nasion pobłogosławionych przez Papieża Franciszka, podczas audiencji  dnia 7 grudnia 2017 roku z olsztyńskimi leśnikami. Część posadzonych drzewek zastąpi stare lipy opanowane przez jemiołę pospolitą ( Viscum album) przy trakcie pielgrzymkowym.