Lista aktualności Lista aktualności

Z ziemi i powietrza na ratunek lasom

Gaszenie lasu i ewakuacja obozu harcerskiego, zrzuty wody z samolotu i helikoptera – wszystko po to, aby przećwiczyć koordynację akcji ratunkowej na wypadek prawdziwego zagrożenia. 2 października w Nadleśnictwie Młynary odbyły się manewry przeciwpożarowe „Las 2021”.

Kilkudziesięciu leśników, prawie 200 strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, urzędnicy odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe – wszyscy skoordynowali swoje siły, aby wziąć udział w manewrach przeciwpożarowych „Las 2021”. – Bardzo się cieszę, że udało się nam zorganizować manewry na tak dużą skalę. To doskonała okazja do tego, aby być jak najlepiej przygotowanymi do prawdziwych akcji pożarowych i ratunkowych – podkreślał podczas manewrów „Las 2021” Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Pod wrażeniem doskonałej współpracy leśników ze strażakami był także Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki. – Tego lata podczas ewakuacji obozów harcerskich widzieliśmy, jak ważna jest doskonała współpraca między służbami. Cieszę się, że takie ćwiczenia się odbywają – nie krył Wojewoda Artur Chojecki.

Z kolei Michał Gzowski, p.o. Naczelnika Wydziału Komunikacji Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, zaznaczył, że w ćwiczeniach przeciwpożarowych „Las 2021” wzięły też udział jednostki powietrzne Lasów Państwowych. – Helikopter z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu i samolot Dromader z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie były ważnym elementem dzisiejszych ćwiczeń. Wsparcie z powietrza, jakie podczas prawdziwych pożarów, udzielają strażakom helikoptery i samoloty Lasów Państwowych jest nieocenioną pomocą – dodał Naczelnik Michał Gzowski. Co ważne, podczas ćwiczeń Strażacy mogli także liczyć na wsparcie leśników w naziemnym gaszeniu pożarów – w akcji brali bowiem udział Strażnicy Leśni z Nadleśnictw Parciaki i Myszyniec. Na wyposażeniu tych jednostek są specjalistyczne samochody terenowe wyposażone w moduły gaśnicze. Niezwykle istotnym elementem odbywających się na terenie Nadleśnictwa Młynary manewrów były oczywiście jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. To właśnie ochotnicy są często pierwszym ogniwem, które rozpoczyna gaszenie lasu. W ramach podziękowań za zaangażowanie w ćwiczenia „Las 2021” jednostki OSP otrzymały z rąk Dyrektora Roczniaka i Naczelnika Gzowskiego apteczki ratunkowe. Zwieńczeniem sobotnich manewrów było posadzenie lipy wyhodowanej z nasion poświęconych przez Papieża Franciszka. – To drzewo ma być hołdem dla wszystkich służb, które niosą ratunek – powiedział Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie.