Lista aktualności Lista aktualności

Zbieranie grzybów wygrywa z rozsądkiem

Ponad 200 wykroczeń w trzy dni stanowi efekt zakończonych działań kontrolnych Straży Leśnej z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Celem prowadzonych w dniach 25-27 września bieżącego roku działań była przede wszystkim kontrola legalności pozyskania i zasad certyfikacji, zgodność przewożonego surowca z dokumentami źródłowymi, ustalenie pochodzenia surowca drzewnego u podmiotów zajmujących się jego obrotem i przetwarzaniem. Przy wsparciu funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej i Państwowej Straży Rybackiej skontrolowano między innymi 166 pojazdów z drewnem, legalność obrotu surowcem drzewnym w 47 podmiotach gospodarczych, wylegitymowano 225 osób przebywających na terenach leśnych, ujawniono 207 wykroczenia. W jednym przypadku policjanci z Działdowa zatrzymali dowód rejestracyjny kierowcy niesprawnego pojazdu, a kierowca został ukarany mandatem karnym za niedopuszczalne wycieki oleju z silnika. Niestety, większość wykroczeń popełnili grzybiarze niestosujący się do przepisów zabraniających wjazdu autami do lasu i parkowania w miejscach do tego niedozwolonych. W 44 przypadkach sprawców wykroczeń ukarano mandatami. W jednym przypadku interwencja Straży Leśnej pomogła zagubionej w głuszy czteroosobowej rodzinie z Ostródy wrócić z grzybobrania. 27 września br. podczas kończącej się służby, po godzinie 18-stej, zatrzymali nas w lesie ludzie. Zdenerwowani tłumaczyli, że dzwonili na numer alarmowy, jednak nie byli w stanie wskazać gdzie się znajdują – powiedział Piotr Karwowski strażnik leśny z Nadleśnictwa Stare Jabłonki. Pomogliśmy im dotrzeć do zaparkowanego 4 kilometry dalej, w Starych Jabłonkach, pojazdu – dodał.

Jednocześni przypominam, ze w przypadkach, gdy ktoś zgubi w lesie, by oszczędzić sobie czasu, można zadzwonić do najbliższego nadleśnictwa lub Straży Leśnej, stanowi to dodatkową szansę na pomoc. Więcej informacji na stronie www.olsztyn.lasy.gov.pl