LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

35 lat Leśnego Arboretum Warmii i Mazur im. Polskiego Towarzystwa Leśnego

35 lat Leśnego Arboretum Warmii i Mazur im. Polskiego Towarzystwa Leśnego

Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach im. Polskiego Towarzystwa Leśnego to jeden z 9 ogrodów botanicznych prowadzonych przez Lasy Państwowe. 2 sierpnia w Kudypach odbyła się uroczystość jubileuszu 35-lecia Leśnego Arboretum, w spotkaniu udział wzięli lokalni samorządowcy, przedstawiciele świata nauki oraz leśnicy.

Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach to ogród botaniczny wyspecjalizowany w kolekcjonowaniu różnorodnych gatunków i odmian drzew i krzewów. Celem ogrodu botanicznego, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, jest ochrona ex situ ( poza naturalnym miejscem występowania), uprawa roślin różnych stref klimatycznych i siedlisk, uprawa roślin określonego gatunku oraz prowadzenia badań naukowych i edukacji.

Z inicjatywą założenia Arboretum wystąpili w do Dyrektora Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Olsztynie w  1989 roku leśnicy zrzeszeni w olsztyńskim oddziale Polskiego Towarzystwa Leśnego. Jak argumentowali w piśmie Arboretum służyłoby celom dydaktycznym w zakresie botanicznym dla leśników, studentów i młodzieży szkolnej.

Na miejsce przyszłego arboretum wybrano znajdujący się zaledwie kilka kilometrów od Olsztyna fragment starego lasu mieszanego o zróżnicowanej rzeźbie terenu. Zakładanie ogrodu rozpoczęto od opracowania wstępnej koncepcji zagospodarowania, następnie teren ogrodzono i zaczęto przygotowywać miejsca pod nasadzenia. Już w roku 1992 pod kierownictwem Stanisława Dąbrowskiego i Leonarda Kostki posadzono pierwsze 60 szt. sadzonek drzew i krzewów. Od roku 1996 nad dalszym rozwojem ogrodu czuwał Witold Szumarski, wspólnie z prof. Jerzym Tumiłowiczem  z Arboretum w SGGW w Rogowie oraz olsztyńskimi botanikami pod kierownictwem prof. Czesława Hołdyńskiego opracowywali i wdrażali w życie koncepcje zagospodarowania kolejnych części ogrodu. Oprócz sadzenia kolejnych gatunków drzew i krzewów powstawać zaczęły również elementy małej infrastruktury i liczne alejki. Tak mijały lata, z roku na rok roślin w Arboretum przybywało. W 2004 patronat nad kudypskim Arboretum objęło Polskie Towarzystwo Leśne. Dzięki przychylności kolejnych Nadleśniczych: Alfreda Szlaskiego, Małgorzaty Błyskun I Mariusza Orzechowskiego ogród stale się rozwijał. Dziś kolekcja botaniczna liczy blisko 1000 gatunków i odmian, Arboretum wzbogaciło się o budynek edukacyjny, w ogrodzie powstały liczne tematyczne zakątki umożliwiające prowadzenie zajęć edukacyjnych na różnorakie, związane z przyrodą tematy. Ogród chętnie odwiedzają nie tylko mieszkańcy pobliskiego Olsztyna, ale również turyści z całej Polski i różnych stron świata.

Po 35 latach od podjęcia decyzji o założeniu ogrodu można już chyba śmiało powiedzieć, że tak jak   wnioskowali w swoim piśmie z 1989 roku olsztyńscy leśnicy Arboretum  pozostanie trwałym pomnikiem botanicznym w olsztyńskich lasach.

W trakcie obchodów jubileuszu Arboretum  posadzono również „Dąb Pamięci” z okazji 100-lecia Lasów Państwowych.