LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Czas wielkiego sadzenia w lasach

Czas wielkiego sadzenia w lasach

Ruszyło wielkie sadzenie lasu na Warmii i Mazurach. Tylko w tym roku leśnicy z nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie posadzą ponad 20 mln drzewek!

W tym roku nadleśnictwa nadzorowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie mają do odnowienia i zalesienia prawie 4 tys. hektarów. W tej liczbie prawie 900 hektarów zajmują odnowienia naturalne, czyli takie, gdzie nowy las powstaje przy wykorzystaniu sił natury, pod czujnym okiem leśników, którzy ten trudny proces inicjują, obserwują i prowadzą. W 2019 roku najbardziej popularnym gatunkiem, który posadzą olsztyńscy leśnicy będzie sosna (8,6 mln sadzonek). Od ponad dziesięciu lat wyraźnie zaznacza się zwiększający się w odnowieniach udział gatunków liściastych kosztem gatunków iglastych – w tym roku posadzimy 6,5 mln dębów i 1,3 mln buków. Przyczyną jest prowadzona przebudowa bardzo licznych w naszym regionie lasów iglastych na lasy mieszane. Ma to służyć nie tylko ich urozmaiceniu, ale przede wszystkim zwiększeniu odporności. W sumie w bieżącym roku posadzimy ponad 20 mln sadzonek drzew wyhodowanych w naszych szkółkach.

 
Akcja Nadleśnictwa Kudypy
Jeśli zawsze chciałeś/ chciałaś posadzić las świetnie się składa. Już 6 kwietnia zapraszamy na rodzinne sadzenie lasu. Pod okiem doświadczonych leśników dowiecie się jak poprawnie sadzić młode drzewka, poznacie tajniki gospodarki leśnej i przy okazji miło spędzicie czas na świeżym powietrzu.
Zapraszamy osoby w każdym wieku, rodziny z dziećmi. Spotykamy się 6 kwietnia ( sobota) o godzinie 11.00 w lesie w leśnictwie Stary Dwór - oddz. 713j.
Zbiórka przy Leśniczówce Stary Dwór o godz. 10.45 lub bezpośrednio na powierzchni o godz.11.00
Na powierzchnię można dojechać samochodem ( drogą z Dajtek w kierunku Gronit lub od strony drogi nr 51 Olsztyn-Olsztynek na wysokości skrętu na Bartąg należy skręcić w przeciwną stronę i dalej prosto aż do leśniczówki Stary Dwór).
Dla osób niezmotoryzowanych proponujemy dojście od strony osiedla Dajtki (autobusy 107 i 113 przystanek "Dożynkowa")
Zabierzcie ze sobą dobry humor i odpowiedni strój. Jeśli macie, przydadzą się też łopaty i rękawice.
Do posadzenia mamy 2 000 dębów !!!
A po ciężkiej pracy zapraszamy na wspólne ognisko.
Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału na adres p.rutkowska@olsztyn.lasy.gov.pl
telefon kontaktowy: 510 990 317