LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

CZEKAJĄC NA GRZYBY

CZEKAJĄC NA GRZYBY

Grzybobranie to chyba najbardziej popularne hobby w Polsce. Każdy z nas czeka z utęsknieniem na grzyby, najlepiej te najbardziej szlachetne - borowiki. W oczekiwaniu na wysyp tych najbardziej popularnych gatunków, zapraszamy Was do lektury naszego artykułu, z którego dowiecie się jakie grzyby owocują o tej porze roku.

Przełom maja i czerwca. Co można znaleźć w lesie? Rzecz jasna - żółciaki siarkowe:
 
 
a także borowiki ceglastopore, oto „ceglasie” w pełnej krasie:
 
 
O tych pierwszych i drugich wymądrzałem się przed rokiem, więc kto ciekawy szczegółów, może zajrzeć do archiwum.
Nieśmiało wychylają się już pierwsze kurki:
 
 
Na koniec coś, czego akurat w lesie znaleźć nie można – pieczarka miejska, zwana wcześniej szlachetną (Agaricus bitorquis):
 
 
Spotykamy ją często przy krawężnikach, brzegach chodników, na miejskich trawnikach. Potrafi podnieść płytki chodnikowe i zepsuć ułożenie kostki brukowej. Jest gatunkiem bardzo bliskim pieczarce dwuzarodnikowej (Agaricus bisporus), czyli tej, którą kupujemy w sklepie. Pozwolę sobie stwierdzić, że jest jednak smaczniejsza, należy tylko wziąć pod uwagę miejsce jej znalezienia – nie jedzmy tych z centrum miasta, czy pobocza ulicy. To, co widać na zdjęciu, to jeden z kilku owocników znalezionych przy wiacie przystanku busów ze Starych Jabłonek w kierunku Olsztyna (odcinek nieczynny od grudnia). Zdjęcia nie wykonałem „in statu nascendi”, gdyż owocniki były jeszcze pokryte ziemią, przy samym krawężniku – zupełnie nie fotogeniczne. 
                                                                                                                                       Grzybnięty