LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Dary jesieni

Dary jesieni

Jesień to bogactwo darów łąk, pól i lasów. Jest to czas pełen różnorodnych barw, spadających i kolorowych liści, a także możliwość grzybobrania. Las w tym okresie cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na swój przepiękny krajobraz oraz chęć skorzystania z wszelakich smakołyków, które daje nam natura. Podczas leśnych spacerów możemy natknąć się na liczne zioła, rośliny i krzewy, które o tej porze roku kwitnąc, dają nam możliwość zgromadzenia zapasów na zimę.

Co roku na jesień jesteśmy zasypywani różnorodnym bogactwem przyrody, z którego między innymi ze względów prozdrowotnych powinniśmy korzystać. Oprócz rozmaitości witamin występujących w owocach i ziołach, mamy możliwość wykorzystania ich na przepyszne przetwory, które w czasie zimowym zwiększą naszą odporność oraz polepszą obniżony nastrój. Dzięki zebranym grzybom uzyskamy sposobność do przerobienia ich na przyprawę, a jednocześnie dodanie do przeróżnych dań, co wzbogaci walory smakowe.

Jesień to czas nie tylko naszych korzyści, ale również moment ogromnej bazy pokarmowej dla zwierząt. Z przybyciem chłodnych jesiennych dni mieszkańcy lasu powoli przygotowują się do zimowego okresu, uzupełniając zapasy, aby przetrwać zimę i powitać wiosnę. W okresie tym bardzo często możemy zauważyć, jak wiewiórki rozpoczynają zbiory orzechów i żołędzi. Dodatkowo mieszkańcy lasu mogą korzystać z aktualnie kwitnących roślin, drzew oraz krzewów.  Dając im tym samym wartościowy pokarm, uzupełniając niedobory witaminowe, a przede wszystkim zwiększając ich masę, przetrwają trudny okres zimowy. Z takich roślin jak kalina koralowa, bez czarny, dzika róża, głóg oraz jarzębina chętnie korzystają zwierzęta parzystokopytne.