LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Idziemy do lasu na grzyby?

Idziemy do lasu na grzyby?

9 czerwca spacer w lesie przyniósł nieoczekiwane znalezisko. W lasach Nadleśnictwa Olsztyn pokazały się już pierwsze grzyby, czyli popularne kurki.

Przy tak upalnej pogodzie, jaka ostatnio miała miejsce, niespodziewany wysyp może zwiastować początek sezonu na zbieranie tego bardzo rozpoznawalnego i smacznego gatunku.

 

*Pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius Fr.) – gatunek grzybów z rodziny pieprznikowatych (Cantharellaceae). Znany też jako kurka żółta, lisiec, pieprzyk jadalny, kurek, pieprznik pospolity, lisiczka, pieprznik gąska, stągiewka jadalna... Kapelusz o średnicy 1-12 cm. U młodych owocników, jak na opublikowanych zdjęciach, guzikowaty, okrągłego kształtu, później wypukły z podwiniętym brzegiem, a u starszych okazów rozpostarty i lejkowaty. Barwy jasnożółtej do pomarańczowożółtej. W Polsce jest pospolity i należy do najczęściej występujących grzybów leśnych. Rośnie w naszych lasach liściastych i iglastych, często na piaszczystych, kwaśnych glebach. Jest jadalny, ceniony ze względu na aromat, smak oraz twardość i chrupkość owocników. Do spożycia zaleca się młode, zdrowe owocniki. Występuje najczęściej od czerwca do listopada.

 

*na podstawie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pieprznik_jadalny