LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Jak co roku późną jesienią i zimą zaczynamy wielkie porządki w ptasich budkach

Jak co roku późną jesienią i zimą zaczynamy wielkie porządki w ptasich budkach

Budki lęgowe są substytutem naturalnych dziupli, wywieszane przez leśników wspomagają utrzymanie populacji licznych gatunków dziuplaków w naszych lasach. Czyszczenie budek wykonujemy w okresie od 16 października do końca lutego.

O tej porze roku lęgi ptaków są już zakończone i nie istnieje niebezpieczeństwo ich zniszczenia czy przepłoszenia ptaków. Zabieg czyszczenia i naprawy budek jest niezbędny i konieczny, ponieważ pozostawione w budce gniazda i inne pozostałości są źródłem groźnych dla ptaków pasożytów. Dodatkowo nawarstwianie się materiału spłyca budkę, zbliżając się tym do otworu wlotowego, ułatwia drapieżnikom dostęp do jaj i lęgów.  Budki nieczyszczone już po dwóch sezonach lęgowych, są praktycznie nieprzydatne dla ptaków.  Przed przystąpieniem do czyszczenia budki, sprawdzamy, czy nie ma w niej innych lokatorów tj. orzesznice, myszy lub nietoperze, wówczas należy pozostawić je w spokoju. Po otwarciu budki, cała zawartość jest usuwana, a na jej dno sypiemy garść trocin. Przy okazji sprawdzamy, czy budka nie wymaga naprawy.
A co możemy znaleźć wewnątrz budek? Mech, sierść, pióra, fragmenty roślin, jaja, a także odchody. Pozostające w budkach ślady umożliwiają zidentyfikowanie jej lokatora.