LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Jeszcze pierze nie opadło a już sprawca został ustalony

Jeszcze pierze nie opadło a już sprawca został ustalony

Wyjątkową bezmyślnością okazał się mieszkaniec gminy Braniewo (Nadleśnictwo Zaporowo), który martwe kury wyrzucił na oczach strażników leśnych do lasu.

Podczas patrolowania lasu Leśnictwa Wyżyny 2 marca br. strażnicy leśni z posterunku Straży Leśnej Nadleśnictwa Zaporowo przecierali oczy ze zdumienia, gdy przy jednej z dróg zatrzymał się ciągnik rolniczy. Jego kierowca wyrzucił do lasu zawartość białego worka, po czym i pojechał w dalszą drogę. Z zawodowej konieczności strażnicy sprawdzili co było przyczyną dziwnego zachowania mężczyzny. Niestety, odkryli makabryczne znalezisko. W lesie leżały martwe kury. Kilka minut później sprawca wyrzucenia padliny powracał tą samą drogą. Natychmiast został zatrzymany.

Jeszcze dziwniej się tłumaczył. - Mówił, że „powyzdychały mu kury, więc postanowił wyrzucić je do lasu, aby lisy je zjadły” – powiedział Ireneusz Płoski, komendant posterunku Straży Leśnej. Rolnik pozbierał je z powrotem. Za wyrzucanie padliny do lasu grozi mandat karny do 500 zł.

Według danych w 2018 roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych                   w Olsztynie zebrano ponad 8 tysięcy metrów sześciennych śmieci. Na sprzątanie lasu przeznaczono ponad 1,4 mln zł. Należy dodać, że w ubiegłym roku 10 % mandatów karnych w olsztyńskiej dyrekcji LP nałożonych zostało na sprawców zaśmiecania                                     i zanieczyszczania lasu.