LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Mistrzostwa Europy w BnO- EFOL 2024

Mistrzostwa Europy w BnO- EFOL 2024

Już za miesiąc na terenie RDLP w Olsztynie odbędzie się największa tegoroczna leśna impreza sportowa. Prawie pół tysiąca leśników, zakładów usług leśnych i innych profesji związanych zawodowo z lasem oraz ich bliscy będą mogli stanąć na starcie jubileuszowych, trzydziestych Mistrzostw Europy w biegach na orientację leśników.

Wymyślona przez szwedzkiego leśnika Leifa Stormquista formuła od 30 lat jednoczy ludzi lasu, którzy uprawiają orienteering – biegi na orientację, które są wspaniałą formą spędzania czasu na świeżym powietrzu, łącząc wysiłek fizyczny z umysłowym. Znajomość topografii i orientacja w terenie to cechy przydane w pracy każdego leśnika, a nic bardziej ich nie doskonali niż właśnie biegi na orientację. Zawodnik sam wybiera przebieg i tworzy swoją trasę, zdobywając kolejne punkty. Jednocześnie musi kontrolować tempo, podobnie jak w biathlonie, aby głowa podczas zawodów pracowała też jak należy.

Na tegoroczne zawody w Olsztynie zapisało się ponad 450 zawodników z takich krajów jak Litwa, Łotwa, Estonia, Niemcy, Czechy, Słowacja, Szwecja, Norwegia, Austria i inne. Będą mieli okazję biegać na olsztyńskim Kortowie podczas biegu sprinterskiego, a także w podolsztyńskich lasach podczas biegu na dystansie średnim i sztafet. Zawodom będą towarzyszyć wycieczki prezentujące atrakcje regionu, a także wykłady i imprezy integracyjne.  Kibiców zapraszamy na przemarsz ulicami starówki w Olsztynie, podczas otwarcia igrzysk, w poniedziałek 12 sierpnia o godz.17:00. Chętnych do spróbowania swoich sił w odnajdowaniu punktów w terenie miejskim (nie tylko leśników) zapraszamy na otwartą imprezę towarzyszącą – sprint na orientację po olsztyńskiej starówce (szczegóły na stronie orient.olsztyn.pl).