LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Osobliwy świat śluzowców

Osobliwy świat śluzowców

Wybierając się na wycieczkę do lasu, czasami można spotkać nietypowe organizmy przypominające gąbkę, piankę czy mózg. Skojarzeń jest wiele, wystarczy na nie spojrzeć, aby rozbudzić wyobraźnię. Nie są rośliną, grzybem ani też zwierzęciem. Zatem czym są?

  • Śluzowce, zwane również śluzoroślami to niewielka grupa organizmów licząca od 600 do 1 000 gatunków. Charakteryzująca się niezwykłą zmiennością barw i kształtów (co potwierdzają załączone zdjęcia) oraz zdolnością do przemieszczania się i rozmnażania. Dawniej śluzowce ze względu na podobieństwo cech łączono z grzybami, a nawet ze zwierzętami. Obecnie jako gromada śluzorośla zaliczane są do królestwa pierwotniaków.

 

  • Śluzorośle są to organizmy na ogół występujące w cienistych, wilgotnych miejscach na butwiejącym drewnie, rozkładającej się materii organicznej lub w ściółce leśnej. W polskich lasach możemy zaobserwować między innymi takie gatunki jak wykwit piankowaty, rulik nadrzewny (groniasty) i zlepniczek walcowaty.

 

  • Śluzowce biorą udział w przemianie  materii organicznej w glebie. Żywią się bakteriami, pierwotniakami oraz grzybami.

 

  • Poruszają się dzięki przepływowi cytoplazmy (mogą pokonywać nawet pół centymetra na godzinę!).

 

  • Podczas cyklu rozwojowego śluzorośli występują dwie formy: poruszający się pełzak oraz ruchliwa śluźnia. Śluźnia podczas rozwoju porusza się w sposób skoordynowany, przemieszczając się pod wpływem bodźców w zależności od nasilenia światła, temperatury i dostępności wody. Gdy natrafia na pokarm, kieruje tam dopływ plazmy, zwiększając swoją masę do momentu wyczerpania składników pokarmowych. Rozmnażanie odbywa się podczas suchego okresu i w miejscach odsłoniętych. W tym czasie pojawiają się najczęściej kilkumetrowe zarodnie (sporangia), w których rozwijają się zarodniki.

 

Zatem uważnie patrzcie pod nogi może uda Wam się zobaczyć te niezwykle zróżnicowane okazy śluzowców. Powodzenia ;)