LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Szkolenie dla specjalistów ds. hodowli lasu

Szkolenie dla specjalistów ds. hodowli lasu

W dniach 26 – 27 października br. na terenie Nadleśnictwa Miłomłyn w ośrodku szkoleniowym „Osada Danków” w Wielimowie, odbyło się seminarium szkoleniowe dla specjalistów ds. hodowli lasu.

Spotkanie otworzył zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Olsztynie Pan Wojciech Matuszak. W szkoleniu udział wzięli pracownicy zajmujący się zagospodarowaniem lasu, z wszystkich nadleśnictw zgrupowanych w naszej dyrekcji.

Szkolenie zorganizował Wydział Gospodarki Leśnej RDLP w Olsztynie. Tematem seminarium była Selekcja, szkółkarstwo oraz ewidencjonowanie zabiegów hodowlanych. Poza częścią kameralną szkolenia w harmonogramie znalazły się również wyjazdy terenowe. W Nadleśnictwie Młynary mieliśmy możliwość zobaczyć wyjątkowe w skali RDLP obiekty nasienne – wyłączone drzewostany nasienne lipy drobnolistnej. Zostaliśmy również oprowadzeni po ścieżce edukacyjnej „Leśni zapylacze”, której lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie miododajnych drzewostanów lipowych, jest przykładem na doskonałe łączenie funkcji społecznych i gospodarczych. W Nadleśnictwie Miłomłyn zapoznaliśmy się z najcenniejszymi reprezentantami sosny, występującymi w Rezerwacie Sosny Taborskiej. Natomiast celem naszej wizyty w Nadleśnictwie Olsztynek było Gospodarstwo Szkółkarskie w Mielnie, gdzie mieliśmy możliwość zaznajomić się cyklem hodowli sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym i sposobem ich przechowywania. Obserwowaliśmy również proces produkcji, w znajdującej się w strukturach gospodarstwa, wytwórni podłoży torfowych – jednym z dwóch tego typu obiektów w Lasach Państwowych.  

Dziękujemy bardzo wszystkim nadleśnictwom za serdeczne przyjęcie i przekazaną wiedzę.