LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Tutaj obok jest lotnisko, a tu będzie PSZCZOŁOWISKO

Tutaj obok jest lotnisko, a tu będzie PSZCZOŁOWISKO

PSZCZOŁOWISKO to nowy las który powstanie w miejscu starego drzewostanu, który stanowił przeszkodę lotniczą przy lotnisku na Dajtkach. Posadzimy tu rodzime gatunki krzewów i rośliny miododajne, powstaną ścieżki rowerowe i leśna pasieka. Z okazji 70-tych urodzin Radia Olsztyn pierwsze krzewy posadzili słuchacze tej popularnej rozgłośni radiowej.

Las rosnący przy granicy lotniska na olsztyńskich Dajtkach uznany został za przeszkodę lotniczą. Mimo oporu leśników z Nadleśnictwa Kudypy, po kilkuletniej batalii w sądach Sąd Najwyższy wydał wyrok nakazujący usunięcie 21 ha lasu do roku  2025.  W  pierwszej kolejności wycięto drzewostan położony najbliżej pasa startowego  o powierzchni ok 4 ha, kolejna część usunięta zostanie w przyszłym roku.

Na pozbawionej drzew powierzchni, która nadal pozostanie w zarządzie Nadleśnictwa Kudypy, leśnicy zobowiązani są do wykonania nasadzeń, nie może to być jednak zwykły las, bowiem dopuszczalna przez prawo lotnicze wysokość roślinności na tym terenie, to w niektórych miejscach zaledwie 6 metrów a jak wiemy drzewa potrafią być dużo wyższe i  dorastać do wysokości ponad 30 metrów.

PSZCZOŁOWISKO – to pomysł który narodził się w Nadleśnictwie Kudypy mający na celu pogodzenie konieczności odnowienia wyciętej powierzchni, zapewnienia bezpieczeństwa podchodzącym do lądowania samolotom i rekreacyjnego wykorzystania terenu przez mieszkańców Olsztyna. W miejscu w którym rósł las posadzone zostaną gatunki leśnych krzewów, powstanie sad dzikich odmian drzew owocowych oraz łąka z roślinami miododajnymi, pośrodku której stanie leśna pasieka. Przez teren Pszczołowiska poprowadzona zostanie ścieżka przyrodnicza z tablicami dydaktycznymi opisującymi rosnące gatunki krzewów oraz powstanie mała infrastruktura turystyczna.  Całość terenu połączona zostanie ścieżkami rowerowymi z Arboretum w Kudypach oraz z plażą na Słonecznej Polanie.

Inauguracyjnego sadzenia dokonali 15 września słuchacze Radia Olsztyn -  rozgłośni która z okazji 70-lecia swojego istnienia postanowiła upamiętnić ten jubileusz sadząc nowy las.  Do wspólnej pracy przystąpili radiowcy, żołnierze WOT oraz uczniowie z pobliskich szkół – wszystko pod  czujnym okiem kudypskich leśników. Posadziliśmy ponad 1000 krzewów – śliwę ałyczę popularnie zwaną mirabelką oraz aronię. To dopiero początek, wkrótce na Pszczołowisku pojawią się kolejne gatunki: tarnina, derenie, głogi, kaliny.

 Zapowiada się, że Pszczołowisko stanie się ważnym i ciekawym  miejscem na mapie Olsztyna. Przed nami dużo pracy. Efekty  tego projektu poznamy za kilka lat, kiedy posadzone rośliny  podrosną, zaczną kwitnąć i owocować.

A dlaczego PSZCZOŁOWISKO?

Bo tu obok jest lotnisko, więc tu będzie PSZCZOŁOWISKO