LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Z szopem praczem nam nie po drodze

Z szopem praczem nam nie po drodze

Znaleziony na poboczu drogi w okolicach Olsztynka martwy okaz szopa pracza Procyon lotor potwierdza, że ten inwazyjny gatunek obcy (IGO), stwarzający zagrożenie dla naszej rodzimej fauny, NIESTETY dotarł i w nasze okolice.

  Jak dowodzą badania szop pracz jest dużym zagrażaniem szczególnie dla populacji żółwia błotnego (Emys orbicularis gatunek bliski zagrożenia NT, objęty ochroną ścisłą), gągoła i nurogęsi. Na terenie Nadleśnictwa Olsztynek występuje żółw błotny, z uwagi na zagrożenie wyginięciem tego gatunku, pojawienie się i oddziaływanie szopa na liczebność żółwi może okazać się bardzo destrukcyjna.
  Jak widać na mapie występowania inwazyjnych gatunków obcych prezentowanej w geoserwisie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, do tej pory nie odnotowano występowania tego gatunku w naszej okolicy https://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/?openedAdd=iasAdd&openedAddSelection=96
•    Szop pracz występuje naturalnie w Ameryce Północnej. Gatunek ten został sprowadzony do Europy jako zwierzę futerkowe. Ponadto został introdukowany w Niemczech i Rosji. W Niemczech zaaklimatyzował się i stamtąd rozpoczęła się kolonizacja Europy. Szop występuje w Polsce od początku lat 90. XX wieku. W szczególności opanowana została zachodnia część kraju (województwa: lubuskie, zachodniopomorskie i dolnośląskie). Szopy kolonizują stopniowo pozostałą cześć Polski, w tempie 80-100 km/5 lat.
•    Szop posiada charakterystyczne cechy: na wysokości oczu czarną smugę oraz jasne pierścienie na puszystym ogonie. Ilość pierścieni wyraźnie odcinających się od tła wynosi przeważnie od 4 do 7.
•    Żyje od 6 do 16 lat.
•    Gatunek wszystkożerny – odżywia się ssakami, ptakami, płazami, gadami, rybami, owocami.
•    Aktywny głównie nocą, zimą przy temperaturze poniżej -10°C może nie opuszczać kryjówki nawet przez miesiąc. Kryjówki szopów mogą być bardzo różnorodne w zależności od dostępności: dziuple, nory innych ssaków, wszelkiego rodzaju budynki.
•    Naturalnymi jego wrogami są wilk i ryś.
•    Szop jest nosicielem wścieklizny oraz świerzbowca, a także pasożytów, z których największe zagrożenie stwarza glista Baylisascaris procyonis.

Źródło info: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska http://projekty.gdos.gov.pl/igo-procyon-lotor