Lista aktualności Lista aktualności

Leśni Nauczyciele

Dzień Edukacji Narodowej okazał się doskonałym terminem na rozwijanie kompetencji leśników edukatorów. A wszystko po to by edukacja leśna jeszcze skuteczniej przybliżała tajniki lasu i zaszczepiała wrażliwość na przyrodę.

Podczas dwudniowych, niezwykle intensywnych warsztatów w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Bory Lubuskie” w Nadleśnictwie Lubsko uczyliśmy się od najlepszych!

Paweł i Ilona Mrowińscy są twórcami jednego z najstarszych ośrodków edukacyjnych Lasów Państwowych. Prowadzą pasjonujące zajęcia, zarówno z grupami ale też nie odmówią swojego czasu nawet najmniejszej grupie turystów, która zajrzy w to magiczne miejsce. Mimo tak długiego doświadczenia nie brakuje im innowacyjnych pomysłów. Konikiem Pawła jest sosna. Bo jak by mogło być inaczej wśród lubuskich borów. Paweł gromadzi w ogrodzie dendrologicznym gatunki sosen z całego świata. Ilona natomiast udowodniła nam, że w grze niekoniecznie musi chodzić o wygraną.

Zaprojektowana przez nią gra edukacyjna „Drewno surowiec doskonały” nie ma ani wygranych ani przegranych natomiast jest dużo rozbudzanej ciekawości i samodzielnego odkrywania świata. Podczas warsztatów edukatorzy z nadleśnictw przekonali się jak można jej używać do pracy z grupami. Ponieważ dostaliśmy w prezencie kilka zestawów jest szansa ,że wkrótce w wybranych nadleśnictwach będzie można uczestniczyć w nowych tematycznych warsztatach.

Pracownicy nadleśnictw zajmujący się t edukacją leśną poznali podstawy programowe szkół  po to by łatwiej komunikować się z nauczycielami i zrozumieć wzajemne potrzeby. Ze spotkania z leśnymi mentorami wyjechaliśmy
z przeświadczeniem, że jakość leśnej edukacji wymaga ciągłego kształcenia się a edukatorem leśnym się nie bywa, edukatorem się po prostu jest! Bo bez zielonego serca nie uda się nam leśnikom, zaszczepiać w ludziach naszej pasji i poszanowania lasu.