Wydarzenia Wydarzenia

Czas Drewna

Już 5 lipca zapraszamy na piknik ekologiczny na którym zakochasz się w drewnie. Odbędzie się on w wyjątkowym miejscu – olsztyneckim skansenie.

Czy wiesz, że współcześnie drewno ma aż 30000 zastosowańwe wszystkich dziedzinach naszego życia?

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem ekologicznego stylu życia w harmonii z naturą, w zdrowiu i zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. 

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześciennych, w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie, co potwierdzają międzynarodowe certyfikaty FSC i PEFC. 

Nadleśnictwo Olsztynek i Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku zapraszająna piknik ekologiczny „Czas Drewna"  5-lipca w pierwszą w niedzielę wakacji, Miejsce Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku Czas trwania : 10.00 do 16.00. Wstęp wolny

W programie:

 1. Wycieczka po skansenie z drewnem w tle
 2. Warsztatykonserwacji drewna
 3. Warsztaty  Magia drewna –poznaj właściwości drewna
 4. Warsztat kołodzieja
 5. Warsztaty drzeworytnicze
 6. Pokazrzeźbiarski
 7. Zrelaksuj się z Czytusiem – bo książki są z drewna kącik literacki
 8. Drzewna filmoteka w wozowni
 9. Spotkanie z Technologami Drewna z SGGW w Warszawie : m.in. pokaz inkrustracji, mebli autorskich iinne
 10. Drewno w Sztuce –pokazy sztuki drzeworytniczej
 11. Leśne zabawy i konkursy z drewnem w tle

Piłowanie na czas, wbijanie gwoździ, ścieżka zmysłów zabawy plastyczne i wiele innych