LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Cietrzewie na wolności

Cietrzewie na wolności

W ostoi Nadleśnictwa Spychowo już wypuszczono na wolność cietrzewie.

Ponad 50 młodych ptaków wyhodowanych w Ośrodku Hodowli Cietrzewia Nadleśnictwa Spychowo opuściło woliery adaptacyjne na terenie specjalnie przygotowanej przez spychowskich leśników ostoi, aby cieszyć się wolnością w naturalnym środowisku.

 

Łącznie do natury trafiły 3 stada cietrzewi, które jeszcze przez jakiś czas będą miały wykładany naturalny pokarm na terenie ogrodzonej ostoi, aby ptaki stopniowo oswajały się z otoczeniem i czuły się bezpiecznie. Młode ptaki w wolierach adaptacyjnych przebywały razem ze swoimi matkami, które następnie wrócą do ośrodka, aby tam dalej tworzyć stado podstawowe.

 

Przez najbliższe kilka tygodni wypuszczone cietrzewie będą poznawały otaczające środowisko, w tym różnego rodzaju zagrożenia, głównie ze strony drapieżników. W tym czasie bardzo ważny jest spokój i cisza w lesie, gdyż cietrzew jest gatunkiem wybitnie płochliwym i wrażliwym na stres powodowany bliską obecnością ludzi. Dlatego na teren spychowskiej ostoi cietrzewia obowiązuje zakaz wstępu, aby umożliwić tym ptakom niezakłócone funkcjonowanie w ich środowisku, szczególnie w tym pierwszym etapie powrotu tego kuraka na teren Nadleśnictwa Spychowo.