LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Ćwiczenia „LAS 2018”

Ćwiczenia „LAS 2018”

Poranek 22 maja 2018 był pięknym, słonecznym dniem i wówczas żadne znaki na niebie i ziemi nie zapowiadały tego co nastąpiło parę godzin później.

Zgłoszenie o dużym pożarze lasu w okolicach miejscowości Wykrot zgłosiło Nadleśnictwo Myszyniec do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Ostrołęce około godziny 10:30. Do zdarzenia jako pierwsi dotarli strażacy Posterunku JRG w Wydmusach, którzy dokonali rozpoznania w terenie i stwierdzili, że pali się około 2 hektary lasu, a pożar rozprzestrzenia się na kolejne oddziały leśne.

Na szczęście to tylko ćwiczenia „LAS 2018” zorganizowane przez Wydział Operacyjny Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie we współpracy z Nadleśnictwem Myszyniec.

Do ugaszenia fikcyjnego pożaru pobierano wodę z 2 punktów czerpania wody na mostkach zbiornika wodnego Kurpiowskiej Krainy oraz zbudowano magistralę o długości ok. 1,5 kilometra.

W zorganizowanych ćwiczeniach wzięło udział 5 zastępów z KM PSP Ostrołęka, 11 zastępów OSP z powiatu ostrołęckiego: Lelis, Kadzidło, Dylewo, Czarnia, Dobrołęka, Łyse, Brodowe Łąki, Nowa Wieś, Wydmusy, Baranowo, Myszyniec oraz dwa plutony z powiatu ostrowskiego i makowskiego – łącznie ponad 130 strażaków. Czynny udział brali również pracownicy Służby Leśnej Nadleśnictwa Myszyniec. Podczas ćwiczeń wszystkimi siłami i środkami dowodził st. bryg. Jarosław Wilga.

Ćwiczenia „LAS 2018” były okazją do sprawdzenia praktycznego przygotowania, doskonalenia współdziałania strażaków i leśników oraz umiejętności dowodzenia i koordynowania działań. Przećwiczono również podawanie wody na duże odległości oraz sprawne poruszanie się po terenach leśnych co jest nie lada wyzwaniem w przypadku wielkopowierzchniowych pożarów lasu.