LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Czy drewno można kompostować? Okazuje się, że czasem można

Czy drewno można kompostować? Okazuje się, że czasem można

Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Olsztynek również nie kryli zaskoczeni tym, do czego może posunąć się człowiek, aby uniknąć odpowiedzialności za nielegalny wyrąb i kradzież drzew – kompostowania.

Na początku maja bieżącego roku podleśniczy z Leśnictwa Dylewska Góra podczas obchodu leśnictwa zauważył, że ktoś dokonał nielegalnego wyrębu trzech solidnych buków. W związku z powyższym powiadomieni strażnicy z miejscowego posterunku Straży Leśnej podjęli dochodzenie zmierzające do ustalenia sprawcy. Pozostawione ślady oraz doświadczenie strażników doprowadziło ich już 14 maja do jednej                       z miejscowości w gminie Ostróda. Okazało się, że na cudzym gruncie za jedną z posesji zostały w profesjonalny sposób zakompostowane pocięte, porąbane i zmieszane bukowe polana z innym dla niepoznaki gatunkami drzew. Pozostawione ślady wskazały, że za tym nietypowym sposobem kompostowania stoi właściciel wyżej wspomnianej posesji.

 - Sprawca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego i w jakim celu kompostował drewno – powiedział Bogdan Burda komendant posterunku Straży Leśnej Nadleśnictwa Olsztynek.

Za to nietypowe „zachowanie” grozi mu zarzut pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, a w razie skazania sąd orzeka na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości podwójnej wartości drzewa – 1100 zł.