LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 1 marca 2019 roku leśnicy z Dwukół uczestniczyli w uroczystościach związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W bieżącym roku uroczystości te miały charakter szczególny, związany z promocją książki o poruczniku Wacławie Grabowskim ps. „Puszczyk” dowódcy ostatniego działającego oddziału podziemia niepodległościowego na północnym Mazowszu zlikwidowanego przez oddziały UB w 1953 r. Autorka książki  pt. „Puszczyk”  Pani Olga Grabowska, wnuczka brata legendarnego dowódcy oddziału „Puszczyka” przybliżyła uczestnikom zgromadzonym w sali Biblioteki Publicznej w Lipowcu Kościelnym, zawiłe losy ludzi, którzy oddali życie za ideę wolności i niepodległości. Kolejnym elementem obchodów Dnia Pamięci było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą żołnierzy niezłomnych poległych w ostatniej walce o niepodległość 5 lipca 1953 roku. Poza delegacją leśników kwiaty pod obeliskiem złożyli Wójt Gminy Lipowiec Kościelny Jarosław Goschorski, Dyrektor Szkoły w Lipowcu Jerzy Nowakowski, Olga Grabowska prezes Stowarzyszenia Historycznego Mazowsza Północnego oraz wiceprezes Teresa Marchwicka Grabowska, harcerze i młodzież szkolna.

Porucznik Wacław Grabowski, urodził się 10 grudnia 1916 r. w miejscowości Krępa koło Mławy w rodzinie patriotycznej Stanisława i Janiny Grabowskich. Działał w Mławskiej Drużynie Harcerzy im. Księcia Józefa Poniatowskiego gdzie opiekował się starymi grobami powstańczymi z 1863 roku. Uczęszczał do Gimnazjum im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie, gdzie uzyskał maturę. Walczył jako ochotnik w wojnie obronnej w 1939 roku mając 22 lata. Po kapitulacji wstąpił do Związku Walki Zbrojnej – Armii krajowej w Obwodzie Mławskim. Jako żołnierz AK bierze udział w wielu akcjach zbrojnych przeciwko okupantowi. Po zakończeniu działań wojennych nie pogodził się z narzuconym Polsce ustrojem kontynuując walkę partyzancką do lipca 1953 roku.