LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Ścieżka sensoryczna od leśników

Ścieżka sensoryczna od leśników

Pracownicy biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie zakasali rękawy i w pocie czoła wykonali ścieżkę sensoryczną. Będą z niej korzystać uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Olsztynie.

Rodzinny festyn na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Olsztynie ma już ośmioletnią tradycję. Tegoroczny, który odbył się 19 maja, miał jednak szczególną oprawę. Ośrodek, którego patronem jest Kornel Makuszyński obchodzi w tym roku jubileusz 65-lecia. Z tej okazji pracownicy biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie wykonali specjalistyczną ścieżką sensoryczną. Jej oficjalne oddanie do użytku odbyło się właśnie podczas sobotniego festynu. O atrakcje dla jego uczestników zadbali też leśnicy z Nadleśnictwa Orneta, którzy przygotowali stoisko edukacyjne.

Jak powstała ścieżka sensoryczna
Kilka osób, począwszy od  Pani Dyrektor Małgorzaty Błyskun włożyło w ten pomysł serce i siłę fizyczną, by na ok. 20 m długości i 1 m szerokości ułożyć rozmaite podłoże: mech, szyszki, piasek, żwir, korę, kolorowe zrębki. Wyznaczono również rabatę, gdzie posadzono kolorowe, pachnące kwiaty. 
Na co dzień nie zwracamy uwagi na to, po czym chodzimy. Schodząc z chodnika na piasek czy trawę wiemy czego się spodziewać. Dzieciom z dysfunkcjami może być wyzwaniem postawienie stopy np. na mchu. Powstała ścieżka sensoryczna jest odpowiedzią na potrzeby funkcjonalne dzieci, szczególnie z zaburzeniami przetwarzania zmysłowego. Zróżnicowane faktury zastosowane w ścieżce pomogą łagodzić i niwelować dysfunkcje i zaburzenia układu dotykowego. Wierzymy, że ścieżka pomoże im ograniczyć lęk, nauczy pokonywania barier i koordynacji ruchowej. 
Pracownicy RDLP w Olsztynie życzą wychowankom i opiekunom Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego w Olsztynie dużo zdrowia i przybliżenia się do przyrody.