LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

W trosce o kaczki

W trosce o kaczki

Nadleśnictwo Dobrocin nieustannie kieruje swoje działania na rzecz ochrony dzikiej przyrody, między innymi poprzez kontynuację projektu z 2023 roku, mającego na celu budowę sztucznych budek lęgowych dla kaczek krzyżówek.

Właśnie teraz wiosną, kaczki pojawiły się w budkach i, co nas bardzo cieszy, zaczęły je zasiedlać. (relacja z projektu z 2023r. pod linkiem projektu: Nowe miejsca lęgowe dla kaczek w Nadleśnictwie Dobrocin)

            Kaczki krzyżówki to ptaki wędrowne, które często gniazdują w pobliżu śródleśnych zbiorników wodnych. Dlatego budki lęgowe są dla nich idealnym miejscem do rozmnażania                  i wychowania młodych. Dzięki inicjatywie Nadleśnictwa Dobrocin, te piękne ptaki mają teraz pewne  i bezpieczne schronienie, co powinno przyczynić się do wzrostu ich populacji na terenie lasów. Wiosna to idealny czas dla ptaków do zasiedlania swoich gniazd i wychowywania potomstwa. Ciepłe i słoneczne dni sprzyjają zbieraniu materiałów, budowie gniazd oraz karmieniu młodych. Dla kaczek krzyżówek, które wybrały sztuczne budki, to właśnie teraz moment na zaaranżowanie swojego domu.

Mamy nadzieję, że kaczki krzyżówki chętnie zamieszkają w nowych budkach lęgowych            i z powodzeniem odnajdą się w lesie Nadleśnictwa Dobrocin.