LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Zawody drwali Korpele

Zawody drwali Korpele

W piątek 24 listopada 2023 roku na terenie Nadleśnictwa Korpele dziesięciu śmiałków brało udział w lokalnych zawodach drwali.

Wśród zawodników było pięciu pracowników zakładów usług leśnych świadczących usługi na terenie Nadleśnictwa Korpele z Firm: ZUL Drwal, ZUL ŻUBR, ZPHU Falco, ZUL Niksa, ZPHU Zaborowski oraz pięć osób występowało gościnnie. Byli to pracownicy  Nadleśnictw Dobrocin, Młynary, Zaporowo i dwójka uczniów z ZSL Ruciane-Nida.

- Póki istnieją lasy zawód drwala będzie potrzebny. Nie wszystkie prace związane z pozyskaniem drewna, da się zastąpić maszynami - powiedział obecny podczas zawodów Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie.

Zawodnicy rywalizowali w pięciu konkurencjach: ścince drzew, wymianie piły łańcuchowej, przerzynce kombinowanej, przerzynce na dokładność oraz okrzesywaniu. Zwycięzcą zawodów i najlepszym Drwalem na terenie Nadleśnictwa Korpele został Pan Paweł Przemysław Biedka (1199 pkt.) z ZUL Żubr, wicemistrzem został Pan Bogdan Dąbrowski (979 pkt.) z ZUL Falco, natomiast miejsce 3-cie zajął Pan Przemysław Kubicki (873 pkt.) z ZUL Drwal.

W trakcie zmagań wybrano także najbezpieczniej pracującego drwala w 2023 roku na terenie Nadleśnictwa Korpele, którym został również Pan Paweł Przemysław Biedka (w trakcie całych zawodów wykonywał wszystkie zadania zgodnie z zasadami bhp, nie popełniając ani jednego błędu w tym zakresie, a dodatkowo w najkrótszym czasie wykonał okrzesywanie kłody, co zdecydowało o jego zwycięstwie)

Zawodu zorganizowano w celu promowania bezpieczeństwa i higieny pracy w zawodzie drwala, a panująca tego dnia śnieżna i niesprzyjająca aura pokazała jak ciężka i niebezpieczna potrafi być praca drwala. Tego typu terenowe wydarzenia  są najlepszą formą doskonalenia metod pracy wykonywanych pilarką przez drwala, a że jest to niezwykle potrzebne świadczą smutne statystyki: tylko w tym roku w Polsce doszło do 23 wypadków w lesie, z czego 18 miało skutek śmiertelny.

Goście mogli ogrzać się przy ognisku, zjeść ciepły posiłek i przekąski z Dobrego z Lasu oraz wziąć udział w dodatkowych atrakcjach i konkurencjach dla publiczności tzw. Trójboju Drwala, którego zwycięzcą został Pan Tadeusz Niksa zdobywając tytuł „Starszego Siekierowego”

Nadleśnictwo Korpele w przygotowaniach wsparli współorganizatorzy i sponsorzy: SITLiD w Olsztynie, ZPUH w Olsztynie, SIOMOL, ZSL Ruciane Nida, Sklep „Strażak”, Alfa Agri Piotr Michalak, Rzeźbiarz Kazimierz Kakowski, sklep Cyklista ze Szczytna, firma Reflex sp. z o.o. oraz Nadleśnictwa Dobrocin, Młynary i Zaporowo.

Wszystkim Drwalom gratulujemy i życzymy bezpiecznej pracy.